Difference between revisions of "Pinouts"
Jump to navigation
Jump to search
Joost.Weijs (talk | contribs) (→Misc) |
Joost.Weijs (talk | contribs) (→Misc) |
||
| Line 163: | Line 163: | ||
== Misc == | == Misc == | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
| − | |+ | + | |+ Cube connector - DF17 80p |
|- | |- | ||
! Pin # !! Description !! Remarks | ! Pin # !! Description !! Remarks | ||
| Line 169: | Line 169: | ||
| 1 || N.C. || Example | | 1 || N.C. || Example | ||
|- | |- | ||
| − | | 2 || | + | | 2 || FMU LED AMBER || |
|- | |- | ||
| 3 || N.C. || Example | | 3 || N.C. || Example | ||
|- | |- | ||
| − | | 4 || | + | | 4 || I2C 2 SDA || Example |
|- | |- | ||
| 5 || N.C. || Example | | 5 || N.C. || Example | ||
|- | |- | ||
| − | | 6 || | + | | 6 || I2C 2 SCL || Example |
|- | |- | ||
| 7 || N.C. || Example | | 7 || N.C. || Example | ||
| Line 191: | Line 191: | ||
| 12 || N.C. || Example | | 12 || N.C. || Example | ||
|- | |- | ||
| − | | 13 || | + | | 13 || GND || Example |
|- | |- | ||
| 14 || N.C. || Example | | 14 || N.C. || Example | ||
|- | |- | ||
| − | | 15 || | + | | 15 || GND || Example |
|- | |- | ||
| − | | 16 || | + | | 16 || SERIAL4 RX || Example |
|- | |- | ||
| − | | 17 || | + | | 17 || SAFETY || |
|- | |- | ||
| − | | 18 || | + | | 18 || SERIAL4 TX || Example |
|- | |- | ||
| − | | 19 || | + | | 19 || 3V3 SPEKTRUM EN || |
|- | |- | ||
| − | | 20 || | + | | 20 || SERIAL3 RX || Example |
|- | |- | ||
| 21 || N.C. || Example | | 21 || N.C. || Example | ||
|- | |- | ||
| − | | 22 || | + | | 22 || SERIAL3 TX || Example |
|- | |- | ||
| 23 || N.C. || Example | | 23 || N.C. || Example | ||
|- | |- | ||
| − | | 24 || | + | | 24 || Alarm || |
|- | |- | ||
| 25 || N.C. || Example | | 25 || N.C. || Example | ||
Revision as of 22:23, 6 October 2021
Pixhawk compatible
Video
| Pin # | Description | Remarks |
|---|---|---|
| 1 | GND | |
| 2 | CSI0 D0 - | |
| 3 | CSI0 D0 + | |
| 4 | GND | |
| 5 | CSI0 D1 - | |
| 6 | CSI0 D1 + | |
| 7 | GND | |
| 8 | CSI0 CLK - | |
| 9 | CSI0 CLK + | |
| 10 | GND | |
| 11 | CAM0 PWDN | |
| 12 | XVS CAM0 | |
| 13 | CAM I2C SCL | 3.3V |
| 14 | CAM I2C SDA | 3.3V |
| 16 | 3V3 |
| Pin # | Description | Remarks |
|---|---|---|
| 1 | GND | |
| 2 | CSI2 D0 - | |
| 3 | CSI2 D0 + | |
| 4 | GND | |
| 5 | CSI2 D1 - | |
| 6 | CSI2 D1 + | |
| 7 | GND | |
| 8 | CSI2 CLK - | |
| 9 | CSI2 CLK + | |
| 10 | GND | Example |
| 11 | CAM1 PWDN | |
| 12 | XVS CAM1 | |
| 13 | CAM I2C SCL 2 | 3.3V |
| 14 | CAM I2C SDA 2 | 3.3V |
| 16 | 3V3 |
| Pin # | Description | Remarks |
|---|---|---|
| 1 | CSI4 CLK + | |
| 2 | CAM2 PWDN | |
| 3 | CSI4 CLK - | |
| 4 | GND | |
| 5 | CSI4 D3 + | |
| 6 | CAM2 XVS | |
| 7 | CSI4 D3 - | |
| 8 | GND | |
| 9 | CSI4 D2 + | |
| 10 | CAM2 I2C SCL | 3.3V |
| 11 | CSI4 D2 - | |
| 12 | GND | |
| 13 | CSI4 D1 + | |
| 14 | CAM2 I2C SDA | 3.3V |
| 15 | CSI4 D1 - | |
| 16 | 3V3 | |
| 17 | CSI4 D0 + | |
| 18 | 3V3 | |
| 19 | CSI4 D0 - | |
| 20 | 3V3 | |
| 21 | 3V3 | |
| 22 | 3V3 | |
| 23 | 3V3 | |
| 24 | 3V3 | |
| 25 | IMU GIMBAL I2C SCL | |
| 26 | IMU GIMBAL I2C SDA | |
| 27 | SPI1 MOSI | 3.3V |
| 28 | CAM2 MCLK | |
| 29 | SPI1 MISO | 3.3V |
| 30 | GND | |
| 31 | SPI1 SCK | 3.3V |
| 32 | USB HUB 1 CAM - | |
| 33 | SPI1 CS0 | 3.3V |
| 34 | USB HUB 1 CAM + | |
| 35 | GND | |
| 36 | GND | |
| 37 | 5V | |
| 38 | 5V | |
| 39 | 5V | |
| 40 | 5V |
Misc
| Pin # | Description | Remarks |
|---|---|---|
| 1 | N.C. | Example |
| 2 | FMU LED AMBER | |
| 3 | N.C. | Example |
| 4 | I2C 2 SDA | Example |
| 5 | N.C. | Example |
| 6 | I2C 2 SCL | Example |
| 7 | N.C. | Example |
| 8 | N.C. | Example |
| 9 | N.C. | Example |
| 10 | N.C. | Example |
| 11 | N.C. | Example |
| 12 | N.C. | Example |
| 13 | GND | Example |
| 14 | N.C. | Example |
| 15 | GND | Example |
| 16 | SERIAL4 RX | Example |
| 17 | SAFETY | |
| 18 | SERIAL4 TX | Example |
| 19 | 3V3 SPEKTRUM EN | |
| 20 | SERIAL3 RX | Example |
| 21 | N.C. | Example |
| 22 | SERIAL3 TX | Example |
| 23 | N.C. | Example |
| 24 | Alarm | |
| 25 | N.C. | Example |
| 26 | N.C. | Example |
| 27 | Example | Example |
| 28 | Example | Example |
| 29 | Example | Example |
| 30 | Example | Example |
| 31 | Example | Example |
| 32 | Example | Example |
| 33 | Example | Example |
| 34 | Example | Example |
| 35 | Example | Example |
| 36 | Example | Example |
| 37 | Example | Example |
| 38 | Example | Example |
| 39 | Example | Example |
| 40 | Example | Example |
| 41 | Example | Example |
| 42 | Example | Example |
| 43 | Example | Example |
| 44 | Example | Example |
| 45 | Example | Example |
| 46 | N.C. | Example |
| 47 | Example | Example |
| 48 | N.C. | Example |
| 49 | Example | Example |
| 50 | Example | Example |
| 51 | N.C. | Example |
| 52 | Example | Example |
| 53 | N.C. | Example |
| 54 | N.C. | Example |
| 55 | Example | Example |
| 56 | N.C. | Example |
| 57 | Example | Example |
| 58 | N.C. | Example |
| 59 | Example | Example |
| 60 | N.C. | Example |
| 61 | Example | Example |
| 62 | Example | Example |
| 63 | Example | Example |
| 64 | N.C. | Example |
| 65 | N.C. | Example |
| 66 | Example | Example |
| 67 | N.C. | Example |
| 68 | Example | Example |
| 69 | N.C. | Example |
| 70 | Example | Example |
| 71 | N.C. | Example |
| 72 | Example | Example |
| 73 | N.C. | Example |
| 74 | Example | Example |
| 75 | N.C. | Example |
| 76 | Example | Example |
| 77 | Example | Example |
| 78 | Example | Example |
| 79 | Example | Example |
| 80 | Example | Example |