Difference between revisions of "Pinouts"
Jump to navigation
Jump to search
Joost.Weijs (talk | contribs) |
Joost.Weijs (talk | contribs) |
||
| Line 82: | Line 82: | ||
| 1 || CSI4 CLK + || | | 1 || CSI4 CLK + || | ||
|- | |- | ||
| − | | 2 || | + | | 2 || CAM2 PWDN || |
|- | |- | ||
| 3 || CSI4 CLK - || | | 3 || CSI4 CLK - || | ||
| Line 90: | Line 90: | ||
| 5 || CSI4 D3 + || | | 5 || CSI4 D3 + || | ||
|- | |- | ||
| − | | 6 || | + | | 6 || CAM2 XVS || |
|- | |- | ||
| 7 || CSI4 D3 - || | | 7 || CSI4 D3 - || | ||
| Line 98: | Line 98: | ||
| 9 || CSI4 D2 + || | | 9 || CSI4 D2 + || | ||
|- | |- | ||
| − | | 10 || | + | | 10 || CAM2 I2C SCL || 3.3V |
|- | |- | ||
| 11 || CSI4 D2 - || | | 11 || CSI4 D2 - || | ||
| Line 106: | Line 106: | ||
| 13 || CSI4 D1 + || | | 13 || CSI4 D1 + || | ||
|- | |- | ||
| − | | 14 || | + | | 14 || CAM2 I2C SDA || 3.3V |
|- | |- | ||
| 15 || CSI4 D1 - || | | 15 || CSI4 D1 - || | ||
| Line 128: | Line 128: | ||
| 24 || 3V3 || | | 24 || 3V3 || | ||
|- | |- | ||
| − | | 25 || | + | | 25 || IMU GIMBAL I2C SCL || |
|- | |- | ||
| − | | 26 || | + | | 26 || IMU GIMBAL I2C SDA || |
|- | |- | ||
| − | | 27 || | + | | 27 || SPI1 MOSI || 3.3V |
|- | |- | ||
| − | | 28 || | + | | 28 || CAM2 MCLK || |
|- | |- | ||
| − | | 29 || | + | | 29 || SPI1 MISO || 3.3V |
|- | |- | ||
| 30 || GND || | | 30 || GND || | ||
|- | |- | ||
| − | | 31 || | + | | 31 || SPI1 SCK || 3.3V |
|- | |- | ||
| − | | 32 || | + | | 32 || USB HUB 1 CAM - || |
|- | |- | ||
| − | | 33 || | + | | 33 || SPI1 CS0 || 3.3V |
|- | |- | ||
| − | | 34 || | + | | 34 || USB HUB 1 CAM + || |
|- | |- | ||
| 35 || GND || | | 35 || GND || | ||
Revision as of 14:56, 6 October 2021
Pixhawk compatible
Video
| Pin # | Description | Remarks |
|---|---|---|
| 1 | GND | |
| 2 | CSI0 D0 - | |
| 3 | CSI0 D0 + | |
| 4 | GND | |
| 5 | CSI0 D1 - | |
| 6 | CSI0 D1 + | |
| 7 | GND | |
| 8 | CSI0 CLK - | |
| 9 | CSI0 CLK + | |
| 10 | GND | |
| 11 | CAM0 PWDN | |
| 12 | XVS CAM0 | |
| 13 | CAM I2C SCL | 3.3V |
| 14 | CAM I2C SDA | 3.3V |
| 16 | 3V3 |
| Pin # | Description | Remarks |
|---|---|---|
| 1 | GND | |
| 2 | CSI2 D0 - | |
| 3 | CSI2 D0 + | |
| 4 | GND | |
| 5 | CSI2 D1 - | |
| 6 | CSI2 D1 + | |
| 7 | GND | |
| 8 | CSI2 CLK - | |
| 9 | CSI2 CLK + | |
| 10 | GND | Example |
| 11 | CAM1 PWDN | |
| 12 | XVS CAM1 | |
| 13 | CAM I2C SCL 2 | 3.3V |
| 14 | CAM I2C SDA 2 | 3.3V |
| 16 | 3V3 |
| Pin # | Description | Remarks |
|---|---|---|
| 1 | CSI4 CLK + | |
| 2 | CAM2 PWDN | |
| 3 | CSI4 CLK - | |
| 4 | GND | |
| 5 | CSI4 D3 + | |
| 6 | CAM2 XVS | |
| 7 | CSI4 D3 - | |
| 8 | GND | |
| 9 | CSI4 D2 + | |
| 10 | CAM2 I2C SCL | 3.3V |
| 11 | CSI4 D2 - | |
| 12 | GND | |
| 13 | CSI4 D1 + | |
| 14 | CAM2 I2C SDA | 3.3V |
| 15 | CSI4 D1 - | |
| 16 | 3V3 | |
| 17 | CSI4 D0 + | |
| 18 | 3V3 | |
| 19 | CSI4 D0 - | |
| 20 | 3V3 | |
| 21 | 3V3 | |
| 22 | 3V3 | |
| 23 | 3V3 | |
| 24 | 3V3 | |
| 25 | IMU GIMBAL I2C SCL | |
| 26 | IMU GIMBAL I2C SDA | |
| 27 | SPI1 MOSI | 3.3V |
| 28 | CAM2 MCLK | |
| 29 | SPI1 MISO | 3.3V |
| 30 | GND | |
| 31 | SPI1 SCK | 3.3V |
| 32 | USB HUB 1 CAM - | |
| 33 | SPI1 CS0 | 3.3V |
| 34 | USB HUB 1 CAM + | |
| 35 | GND | |
| 36 | GND | |
| 37 | 5V | |
| 38 | 5V | |
| 39 | 5V | |
| 40 | 5V |